U sklopu 6. izdanja međunarodnog festivala kamerne muzike VacLaF 2018 u Varešu, Bartolomej Stanković je predstavio dio programa sa albuma BALKAN MADNESS BH edition.
PROGRAM KONCERTA
Milan PREBANDA
ČETIRI MINIJATURE ZA KLAVIR PO NAČINU
BOSANSKOG I DALMATINSKOG FOLKLORA
Improvizacija (Bosna)
Largo (Bosna)
Pjesma (Dalmacija)
Igra (Bosna)
Milan JELIČANIN
DVIJE TOKATE
Asim HOROZIĆ
SONATA
Allegro Moderato
Moderato
Allegro
Josip MAGDIĆ
BENTBAŠA
Samir FEJZIĆ
SJETNI PRINC
Dražan KOSORIĆ
TRI ETIDE
Armen ŠKOBALJ
FANTASIA IN JAZZ
Samir FEJZIĆ
BALKAN MADNESS
David MASTIKOSA
iRITUAL
O BH KOMPOZITORIMA
Milan Prebanda (Šibenik, 1907. – Sarajevo, 1979.), bh. kompozitor hrvatskog porijekla. Diplomirao je solo pjevanje na Muzičkoj akademiji u Zagrebu, a kompoziciju pohađao kod Franje Dugana. U njegovom stvaralačkom opusu, najznačajnije mjesto zauzimaju solo pjesme. Od 1940. pa sve do smrti, djelovao je kao muzički umjetnik i pedagog u niz gradova BiH. U djelu Četiri minijature za klavir na način bosanskog i dalmatinskog folklora, kompozitor prenosi folklorni tonski jezik bosanskog, ali i rodnog dalmatinskog podneblja u vlastiti muzički stil, koji iz pojedinačnog zvuka folklora stvara cjelinu kompozicije.
Milan Jeličanin (Dobrljin, 1935. – Sarajevo, 1999.), bh. kompozitor i dirigent. Nakon završene Muzičke škole „Stanković“ u Beogradu, 1970. godine završava studij kompozicije na Muzičkoj akademiji u Sarajevu, na kojoj je izabran na mjesto profesora. Vodio je horove KUD-ova s kojima je nastupao diljem svijeta. Dvije tokate za klavir nastale su 1963. godine u Sarajevu i predstavljaju virtuozna djela, u kojima se prepliću repetirani tonovi sa teškim akordima in modo rustico, nadahnuti folklornim motivima ruralne BiH.
Asim Horozić (Tuzla, 1958.), bh. kompozitor čija su mnogobrojna djela izvedena diljem svijeta. Diplomirao je kompoziciju na Muzičkoj akademiji u Sarajevu i nadaleko je poznat kao kompozitor opera Hasanaginica, Aska i Vuk i Zmaj od Bosne. Rijetko izvođena Sonata za klavir nastala je 1980. godine, a praizvela ju je prof. Nedžmija Omerćehajić. Odiše mladalačkom poletnošću i razigranošću, ne bježeći od klasične forme. Kompozitor se odlučio da tri stavka sonate formom čine jednu klavirsku sonatu koja sadrži sonatni stav, trodijelnu pjesmu i na kraju rondo u koji je fantastično protkana istarska ljestvica.
Josip Magdić (Ogulin, 1937.), bh. kompozitor hrvatskog porijekla. Magistrirao je kompoziciju u Ljubljani, a na poziv Miroslava Špilera 1970. godine, njegova radna i životna sredina postaje Sarajevo, gdje je bio dugogodišnji profesor na Muzičkoj akademiji. U opusu od preko 150 djela, prošao je kroz različite stvaralačke faze, a istakao se i na području avangarde. Kompozicija za klavir Bentbaša je stvorena na osnovi jednog od najljepših bh. melopoetskih starovaroških bisera. Djelo je posvetio svojoj kćerci Ivani, a sredinom 1992. godine praizvela ju je Esma Pašić u okviru ciklusa Ratnih matineja.
Samir Fejzić (Sarajevo, 1966.), bh. kompozitor i jazz-pijanist. Diplomirao je na Muzičkoj akademiji u Sarajevu, predaje u SMŠ Sarajevo, a snimio je i izdao pet CD albuma sa autorskim kompozicijama. Valcer Sjetni princ je kompozicija nadahnuta pričom o bosanskom kraljevstvu i srednjovjekovnom gradu Bobovcu. Nakon razloženih akorada, slijedi sjetni valcer pun tuge i boli, melodije protkane bogatim harmonijama, koje snažno dočaravaju posljednji pogled na grad Bobovac. Virtuzno djelo Balkan Madness spaja Istok i Zapad, balkanske ritmove i melose sa jazz standardima.
Dražan Kosorić (Sokolac, 1976.), dekan Muzičke akademije Univerziteta u Istočnom Sarajevu, bh. kompozitor simfonijske, kamerne, instrumentalne i vokalno-instrumentalne muzike. Diplomirao je harmoniku i kompoziciju na Državnoj muzičkoj akademiji „A.V. Neždanova“ u Odesi (Ukrajina). Magistrirao je multidisciplinarne studije i kompoziciju na Muzičkoj akademiji Univerziteta u Istočnom Sarajevu. Njegova djela, nagrađena na brojnim međunarodnim konkursima, izvođena su diljem svijeta i izdana u izdanjima Muzičke akademije Univerziteta u Istočnom Sarajevu i njemačke edicije Avantus iz Freidberga. Osnivač je i umjetnički rukovodilac Orkestra harmonika Muzičke akademije Univerziteta u Istočnom Sarajevu. Virtuozne Etide za klavir predstavljaju briljantno ostvarenje savremene kompozicijske tehnike. Različiti motivi se ponavljaju u različitim oblicima, tvoreći jedan savršeni perpetuum mobile.
Armen Škobalj (Zenica, 1980.), bh. kompozitor. Diplomirao je teoretski odsjek na Muzičkoj akademiji u Sarajevu. U komponovanju slijedi postulate klasičnog komponovanja sa elementima romantizma i jazz-a. Autor je prve Mozartove biografije na bh. jeziku „W. A. Mozart – Između stvarnosti i legende“. Njemačka izdavačka kuća Kirstner & Siegel objavila je niz njegovih djela. U kompoziciji Fantasia in jazz, nakon širokog melodioznog prvog dijela lepršavi drugi dio donosi niz sekvenciranih jazz skala, stvarajući sasvim novi ugođaj.
David Mastikosa (Prijedor, 1992.), bh. kompozitor i asistent na Akademiji umjetnosti Univerziteta u Banja Luci. U njegovom stvaralačkom opusu značajno mjesto zauzima elektroakustička muzika i aleatorika, a kompozicije su mu izvedene na mnogim festivalima u BiH i svijetu. Autor je muzike za dokumentarni film „Sarajevo 1914“. Kompozicija iRitual za klavir i čovjeka je inspirirana poezijom Mehmedalije Maka Dizdara i muzikom Vlade Miloševića. Kao gradivni element korišten je akord iz Miloševićeve XIV bosanske elegije Iz dumača i šuma modrih. Ova kompozicija svojevrstan je hommage Bosni, hladnoj i gladnoj, prkosnoj od sna.