15 Dvoglasnih invencija BWV 772-786
Preludij i fuga u C-duru WTK I BWV 846
Preludij i fuga u c-molu WTK I BWV 847
Toccata u e-molu BWV 914
Talijanski koncert u F-duru BWV 971
Allegro – Andante – Presto
Male kompozicije iz notne knjižice za Annu Magdalenu Bach
Menuet u G-duru
Menuet u g-molu
Menuet u G-duru
Musette u D-duru
Marche u D-duru
Menuet u d-molu
Menuet u g-molu
Poloneza u g-molu
Preludiji iz zbirke 12 Malih preludija
Preludiji u C-duru, c-molu, d-molu i F-duru
Preludiji iz zbirke 6 Malih preludija
Preludiji u C-duru, c-molu i e-molu
Dvoglasne invencije
C-dur, d-molu, F-dur, a-mol, B-dur i h-mol
Troglasne invencije
F-dur i g-mol
Dobro temperovani klavir (izbor)
Preludij i fuga u C-duru BWV 846
Preludij i fuga u c-molu BWV 847
Johann Sebastian Bach (Eisenach, 1685. – Leipzig, 1750.), njemački barokni kompozitor i orguljaš, općenito smatran jednim od najvećih kompozitora svih vremena. Njegova su djela zapažena po intelektualnoj dubini, tehničkoj zahtjevnosti i umjetničkoj ljepoti, te su bila nadahnuće gotovo svim kompozitorima europske tradicije. Bach je ostao rano bez svojih roditelja, te se o njemu brinuo stariji brat Johann Christoph, koji je također bio kompozitor, ali koji nije dozvoljavao svom mlađem bratu da prepisuje note drugih kompozitora, pa je Johann Sebastian tajno prepisivao, noću pod mjesečinom, te tako trajno oštetio svoj vid, a pred kraj života potpuno oslijepio. Imao je veliku obitelj, te je sa ženama Marijom Barbarom, a kasnije s Annom Magdalenom imao dvadesetero djece, koja su bila veoma muzički nadarena, a neki od njih su postali poznati kompozitori kao što su Carl Philipp Emanuel Bach i Wilhelm Friedemann Bach. Johann Sebastian Bach, kralj baroka, koji je klavir upoznao tek pred kraj života, bio je virtuoz na orguljama, čembalu i klavikordu. Napisao je preko 1100 djela, a bilo je potrebno preko stotinu godina da svijet prepozna Bachovu genijalnost, zahvaljujući njemačkom kompozitoru Felixu Bartholdiju Mendelssohnu, koji je izvevši Bachovu Muku po Mateju „otkrio“ genijalni um Johanna Sebastiana Bacha.
Johann Sebastian Bach je pisao instruktivna/pedagoška djela za svoje učenike. Učenici, među njima i njegovi sinovi kao i druga supruga Anna Magdalena, najprije su učili svirati razne vrste plesova na klavikordu, kao što je npr. francuski ples Menuet, u trodobnoj mjeri. Nakon što bi učenik savladao najmanje pola zbirke malih kompozicija iz Notne knjižice za Annu Magdalenu Bach, prešao bi na zahtjevnija djela, preludije, invencije i fuge.
Dvije zbirke Malih preludija sadrže i nekoliko kompozicija za koje se smatraju da nisu komponovane od strane samoga Bacha, jer je riječ o djelima koja su preuzeta iz Notne knjižice za Wilhelma Friedemanna Bacha, u kojoj su se mogle naći kompozicije raznih kompozitora onoga vremena. Bach je u ovim preludijima (predigrama) sistematski rješavao tehničke probleme sviranja na klavikordu svojih učenika.
Među instruktivnim djelima ubrajaju se i Dvoglasne invencije, napisane uz drugu zbirku Troglasnih invencija oko 1723. godine. Bach je ovoj zbirci dao naslov:
„Iskreno uputstvo kojim se ljubiteljima klavira, a naročito onima željnim učenja, na jasan način ukazuje kako ne samo sa 2 glasa da nauče čisto da sviraju, već uz dalji napredak i sa tri obligatne partije ispravno i dobro postupaju, a pri tome ne samo da steknu dobru invenciju, već da je i dobro ostvaruju, a ponajviše postignu kantabilan način u sviranju, a pored toga dođu i do jake sklonosti ka komponovanju. Pripremljeno od Johanna Sebastiana Bacha, dvorskog Anhalt-Ketenskog kapelmajstora.“
Das wohltemperierte Klavier (Well-Tempered Clavier – WTK), Dobro temperovani klavir (I & II sveska) je zbirka od 48 preludija i fuga u svim tonalitetima. Kakvu je namjeru Bach želio da ovim djelima postigne, vidi se iz naslova prve zbirke (sveske): „Preludiji i fuge u svim tonalitetima, durskim i molskim. Na korist i upotrebu učenja željnje muzičke omladine, kao i onih koji su u studijama svojim već vještinom ovladali, a žele da slobodno vrijeme korisno provedu, sastavljeni i pripremljeni od Johanna Sebastiana Bacha.“
Naziv djela se odnosi na temperirani/jednaki sistem štimovanja instrumenta. Bach je prvu svesku (WTK I) dovršio oko 1722., a drugu svesku (WTK II) najkasnije oko 1744. godine, dok je čitava zbirka štampana tek 1799. godine.
BWV je kataloška oznaka Bachovih djela (Bach-Werke-Verzeichnis) uz koju ide određeni broj. Katalog kojeg je 1950. godine izradio Wolfgang Schmieder nije kronološki, nego tematski, prema vrstama djela.
FOTOGALERIJA